NEVÁŽNĚ

 

https://svetyliteratury.cz/?p=6826

 

(Odposlechnuto ráno před osmou před knihovnou)
Vole, já bych tak zapadl do ňákýho pajzlu. Třeba do knihovny, vole!

Pani, máte ten kostel vod Iga?
To jako Chrám matky Boží v Paříži? ... donesu.
No jo, ale tohle je vod Huga, to já nechci.

Paní, já bych chtěla Slovník českých spisovatelů.
Prosím, tady.
A paní, ona tam není.
A koho hledáte?
No tu " Dafnu Murier"

Studentka ve studovně si vyžádala Encyklopedii osobností Evropy.
Za chvíli: Paní, tam není krosček.
Na krosček si musíte vzít Encyklopedii ledního hokeje.
A proč???
No, krosček je z hokejové terminologie.
To teda není, když je Nikita. (hledala Chruščova)

Nádherná modelka, sestra ještě nádhernější nejmenované televizní moderátorky si přišla vyhledat barevné obrázky z Indonésie. Uspokojily ji až publikace ve studovně, které jsou určeny pouze k prezenčnímu půjčování.
Tyto bych si prosím ráda půjčila.
Bohužel, knihy ze studovny se domů nepůjčují.
A kultivovaná krasavice na to: To je teda v prdeli, to je mi úplně na hovno.
A v mlžném oparu drahého parfému zlehka odšumí.

Paní, mohla byste mi to prodloužit?
Jistě, to děláme při každé návštěvě.
Fakt? Za ty prachy?

 

 

Z.ORTOVÁ: INSTRUKCE PRO MAJITELE ČTENÁŘSKÉ LEGITIMACE:

- Čtenář, který nemá doma batole či drobného hlodavce, je hendikepován při vysvětlování stavu vrácených knih

- Čtenářská legitimace je nepřenosná. Vyzvěte, prosím, členy své rodiny, aby se za vás nevydávali. Vysvětlení, že knír vašeho manžela je vaše hormonální porucha, je nevěrohodné.

- Pokud vlastníte ve své knihovničce publikace, které mají razítko na sedmnácté straně, nejedná se o rafinovaný ornament, jak se snažíte namluvit rodině, nýbrž o majetek městské knihovny.

- Poznamenáte-li na první straně detektivky, kdo je vrah, riskujete, že další čtenář bude ten váš.

- Zběžné informace o autorech jsou žádoucí. Požadujete-li například neustále něco nového od Shakespeara, nejedná se o neochotu knihovnice.

 

*************

 

Video - něco pro zábavu z YouTube

 

MR.BEAN V KNIHOVNĚ

 

NEBOJTE SE DO KNIHOVNY

KNIHY NEKOUŠOU

 

 

Ze skromných sbírek vtipů o knihách a knihovnách vybíráme:

 

 

Oheň zničil B....... prezidentskou knihovnu
Washington(Reuters): tragický pondělní požár zničil osobní knihovnu prezidenta G. W. B....e.
Obě jeho knihy shořely.
Prezidentův mluvčí Ari Fleischer sdělil, že prezident je zcela na dně, protože tu druhou si ještě nestihl vybarvit.

*******

Miloval literaturu.

Ale ne natolik, aby nepsal.

Alexi Andrejev

*******

Věnuji tuto knihu své drahé ženě a milé dceři,

bez jejichž neúnavné pomoci a ochotných rad

bych ji napsal dvakrát dřív.

P. G. Wodehouse

 

 

 

KNIHOVNICKÉ DEMENTI

 

Je s podivem, že v nynějších osvícených časech vyspělých technologií, plánovaného rodičovství a tříděného odpadu veřejností ještě stále lomcuje ničím nepodložený mýtus, že knihovnice je zpravidla asketická obrýlená intelektuálka, kterou rozzáří pouze listování starými kronikami a štrachání v abecedním rejstříku literárních děl. Pak se nemůžete ubránit tušení, že knihovnici, která se přírodě povedla, znáte pouze z filmů, ve kterých se jen mihne, protože na ni hned v úvodu číhá mezi hustými řadami regálů nějáky mordíř s nabroušením žabikuchem. A vy se pak se setrvačností ještě dobré dva měsíce doma rosíte děsem, když si z knihovničky berete Káju Maříka.

Chtěla bych tuto pověru dementovat a oprášit ji od nánosu nesmyslých dogmat. Osobně znám celou kohortu milých a obětavých knihovnických kolegyň, kterým leží na srdci blaho čtenářů víc než Magdaleně Dobromile Rettigové buchtičky se šodó. A jejich duševní roztomilost je nejsrozumitelnějším náborovým letákem při získávání nových zájemců o čtenářskou legitimaci. Koneckonců vždyť ja sama jsem, ač tělem i duší knihovnice, poměrně veselá osoba, které je dopřáno si doposud myslet, že dioptrie je nějaká zbytečnost z teleshoppingu.

Tak ono být v dobrém rozmaru je celkem vzato moje profesionální povinnost, protože špatně naladěná knihovnice nutně vzbuzuje u zákazníka stejnou nedůvěru jako poďobaný dermatolog nebo alergická květinářka, která opuchne i při letmém juknutí na zelený šnyltík. Avšak opatrně s tím. Můj úslužný úsměv musí být tak akorát. Ani infantilní, ani dotěrný. A už vůbec nesmím při obsluhování cenit kusadla, jako bych vypadla z komiksu Káji Saudka. A hlavně: žádná askeze. To bych si dala. Správná knihovnice nepotřebuje k výkonu svého povolání ani tak bystrý zrak, jak se teď zřejmě mnozí z vás nesprávně tipují, ale festové pozadí, aby za výpujčním pultem podávala kvalitní sedací výkony. Ztepilejší muskulatura ja pak hotovým požehnáním. Žádné podníšťátko, které si musí nechat vystavit neschopenku, když dvakrát za sebou sundá z horního fochu tříkilovou encykopedii politického myšlení, zde nemá šanci.

Máte doma knihovničku, nebo snad dokonce obsáhlejší knihovnu ? Výborně. Tak ji zkuste několikrát za odpoledne celou vyprázdnit a opět srovnat, a ve zbývajícím čase noste komínky knih připlácnuté k hrudi po bytě. Garantuji vám, že večer budete mít ruce vytáhané jako opičák a další dva dny nezvládnete pohlédnout bez znepokojení ani na papírový kapesníček.

Novicky knihovnické řeholemusí zapomenout na původní ideály. Považují-li za literaturu hodnou tohoto oslovení jen tlusté slovníky, bachraté encyklopedie, atlasy a filosofické traktáty, pak se po desetihodinovém vzpírání těchto bibliočinek začnou vděčně věšet kolem krku každému čtenáři, který si vybere brožovanou detektivku nebo pětidekové listy paní a dívek. A také věřte tomu, že úspěšná knihovnice není ta, která má přečtené všechny knihy, ale ta, která má přečtené všechny čtenáře. Jistá profesní diplomacie je tu nezbytnou  součástí osobní výbavy. To spíš projde škaredé nevěstě, že jí ve výbavě schází paklík froté ručníků, rendlík na špagety a secesní vila, než když si sebespanilejší knihovnice přibalí s sebou do práce místo taktu neomalenost.

 Z knihy Zdeňky Ortové Žena v kurzu

 

 

Proč mám knihy všude na zemi, stolech a skříních? Protože se mi zatím nepodařilo nalézt nikoho, kdo by mi půjčil i regály.

Mark Twain